Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawing 15549382



*

nr 1554 9382


Severin Nilson

(1846-1918), Sverige


Severin Nilson (1846-1918), Sweden. Signed, blyerts på papper. Image dimensions: 20x23 cm, outer dimensions including frame: 24x27 cm,


DRAWING, Signerad, blyerts på papper. Bildmått: 20x23 cm, yttermått inklusive ram: 24x27 cm


Severin Nilson, born 1846, dead 1918, Swedish painter and photographer.

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday August 7 2023
at 19:21:35


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/8 18:48:49 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Severin Nilson

Severin Nilson, born 1846, dead 1918, Swedish painter and photographer.

Read more about Severin Nilson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts på papper severin nilson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr